PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 424 329
ocen
7,8 10 1 424329
8,6 50
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

"Here's Johnny!"

ocenił(a) film na 10

MAm pytanko.
Co właściwie oznacza/symbolizuje ten tekst? O ile się nie myle oznacza tutaj johny, ale moze się to jakos inaczej tłumaczy?

ocenił(a) film na 7
Zielony2009

Tak naprawdę to ja też nie wiem co to sformuowanie ma oznaczać.
Przecież Jack to nie John.
Jednak przeczytałem że ten genialny tekst wymyślił sam J. Nicholson podczas kręcenia filmu. Dziwię się że S. Kubrick się na to zgodził ,był on przecież perfekcjonistą w każdym calu ,scenę z wylewającą krwią kręcono chyba 3 razy ,a Nicholson tak znienawidził Kubricka ,że po Lśnieniu zdecydował się już nigdy nie wystąpić w żadnym filmie S. Kubricka.

ocenił(a) film na 10
Maro_13

Hehehe, chyba czytaliśmy ten sam artykuł o Lśnieniu(nie pamiętm gdzie on był).

Scene w ktorej Dich Hallorann Lśni kręcono chyba ponad 100 razy. Ja bym ześwirował a on wykrzyczał na cały głos, że juz nie da rady po którymś tam razie.

Możliwe, że Nicholson sie poprostu pomylił, a Kubrickowi sie spodobało :)

ocenił(a) film na 7
Zielony2009

Podczas oglądania "Przylądka strachu" ten tekst padł z ust bohatera jakiegoś sitcomu oglądanego przez bohaterów "Przylądka". Wiem, że lśnienie powstało wcześniej, ale ów serial wyglądał na lata 60-70. Nie wykluczam stylizacji, ale to moja wersja.

ocenił(a) film na 9
Zielony2009

Ja chyba też ten sam artykuł czytałem :P. Podobno do tej 3 razy powtarzanej sceny z krwią było za kazdym razem potrzeba trzech dni przygotowań. Film świetny a "Here's Johnny" boskie, świetne też było po rozwaleniu drzwi siekierą "Honey, I'm home!" :D

ocenił(a) film na 10
mnjhau

Wogóle film doskonały.

Oglądałem go na jakiś pół roku temu i chyba do nie go powróce.

Wersja z 1997 była zdecydowanie słabsza, chodź też trzyma w napięciu.

ocenił(a) film na 9
Zielony2009

wracając do tematu: wydaje mi się że czytałam gdzieś, że jack torrance miał na drugie imię johnny albo tak na niego mówili w dzieciństwie, albo to było jego prawdziwe imię (coś mi tak własnie świta z książki)

bel_simo

hm... ojciec Jacka miał na imię John z tego co pamiętam, a na Jacka w dzieciństwie mówili po prostu Jacky ;D

ocenił(a) film na 9
Karola_42

aaaaaaa.. bardzo możliwe, jack po prostu naśladował ojca

ocenił(a) film na 10
bel_simo

Hm. W Lśnieniu z 97 było coś o ty, że Ojciec Jacka cos do niego mówił.

Może ktoś kto dobrze przeczytał książkę się wypowie? Jestem niemal pewien, że to było związane z jakimś wydarzeniem w powiści Kinga.

ocenił(a) film na 10
bel_simo

Hm. W Lśnieniu z 97 było coś o ty, że Ojciec Jacka cos do niego mówił.

Może ktoś kto dobrze przeczytał książkę się wypowie? Jestem niemal pewien, że to było związane z jakimś wydarzeniem w powiści Kinga.

ocenił(a) film na 10
bel_simo

Hm. W Lśnieniu z 97 było coś o ty, że Ojciec Jacka cos do niego mówił.

Może ktoś kto dobrze przeczytał książkę się wypowie? Jestem niemal pewien, że to było związane z jakimś wydarzeniem w powiści Kinga.

ocenił(a) film na 10
bel_simo

Hm. W Lśnieniu z 97 było coś o ty, że Ojciec Jacka cos do niego mówił.

Może ktoś kto dobrze przeczytał książkę się wypowie? Jestem niemal pewien, że to było związane z jakimś wydarzeniem w powiści Kinga.

ocenił(a) film na 10
bel_simo

Hm. W Lśnieniu z 97 było coś o ty, że Ojciec Jacka cos do niego mówił.

Może ktoś kto dobrze przeczytał książkę się wypowie? Jestem niemal pewien, że to było związane z jakimś wydarzeniem w powiści Kinga.

Zielony2009

Wg wikipedii "Jack" to coś w rodzaju pseodonimu, a jego prawdzie imię to właśnie John:

"John Daniel "Jack" Torrance is a fictional character, the antagonist in the 1977 novel The Shining by Stephen King."
http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Torrance

Książkę czytałem bardzo dawno temu i nie jestem w stanie tego zweryfikować.

ocenił(a) film na 9
Adahn

tak właśnie mi się wydawało... <za krótki>

Adahn

A jednak nie.

"Jack's line, "Heeeere's Johnny!", is taken from the famous introduction for The Tonight Show host Johnny Carson, as spoken by Ed McMahon. The line was improvised by Nicholson. Carson later used the Nicholson clip to open his 1980 Anniversary Show on NBC."

Czyli mówiąc krótko: to słynny tekst pochodzący z czołówki "The Tonight Show" Johnniego Carsona. Była to improwizacja Nicholsona.

ocenił(a) film na 10
Zielony2009

Hej, ludzie, chodzi chyba o ten artykuł:

http://www.film.org.pl/prace/lsnienie.html

mnóstwo ciekawostek w nim...

Zielony2009

chciałbym zaznaczyć że w Polskim lektorze, jest to przetłumaczone na: Jest twój Johnny!

ocenił(a) film na 10
Zielony2009

Jack to jest w języku angielskim tradycyjnie zdrobnienie od John, choć funkcjonuje też jako samodzielne imię. Nie jest to w szczególności odpowiednik polskiego imienia Jacek (jest nim niezwykle rzadkie imię Hyacinth, już częściej w wersji włoskiej Giacinto lub hiszpańskiej Jacinto)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones