PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 424 101
ocen
7,8 10 1 424101
8,5 48
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

Pomijając, że dziś film trąci myszką to ogólnie zamiast straszyć jest zwyczajnie groteskowy. Nicholson jest genialny, ale reszta obsady... Czytając "Lśnienie" wyobrażałem sobie Wendy jako wrażliwą, trochę zalęknioną kobietę, tymczasem w wersji Kubricka wygląda ona na przerażoną i (bez obrazy) upośledzoną. Skutek taki, że trudno poczuć empatię do tej postaci. Książkowy Halloran jest ciepły i serdeczny, Kubrick spreparował postać starca, który jakby nie wiedział co się wokół niego dzieje. Bardzo dobrze wyszedł nastrój agorafobicznego lęku w ogromnym, pustym budynku, ale co z tego, kiedy książkowy hotel, który sam w sobie był potworem tutaj jest zaledwie martwym rekwizytem; zakurzonym zamczyskiem z kiepskiej bajki. Brak w tym filmie pasji (nic dziwnego, że gdzieś uciekła przy tylu dublowanych scenach). Złota malina niestety zasłużona, a większość z tych, którzy dziś piszą o arcydziele piszą tak pewnie, ponieważ nie wypada inaczej. Król jest nagi, a "Lśnieniu" przydałby się porządny remake, żeby poprawić to co Kubrick ewidentnie spieprzył. Słaby film plus dwie gwiazdki za Nicholsona.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
toxymorf

>:DDDD
ale cringe

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
toxymorf

Film beznadziejny i nudnyjak flaki z olejem

ocenił(a) film na 7
toxymorf

Kingowi nie podobało się, że Jack od początku ma tu obłęd, który w powieści pojawia się stopniowo. Łatwo powiedzieć, by było inaczej, trudniej zrealizować w medium, jakim jest film. Autor książki ma możliwość opisywania przeżyć wewnętrznych bohaterów, ich myśli, w filmie możesz tylko pokazać, co robią i mówią, ewentualnie jak masz narratora pierwszoosobowego, to możesz rzucić jakieś myśli. Nie podejmę się porównania książkowe i filmowego "Lśnienia", bo za słabo pamiętam pierwowzór literacki. King mówił też, że bez sensu jest zamarznięcie Jacka, bo w powieści spłonął. Z drugiej strony Sapkowski kilka razy podawał Kubrickowskie "The Shining" jako wzór adaptacji lepszej od książki, co według niego stanowi coś rzadko spotykanego.

ocenił(a) film na 5
LukaszJarosz25

Zgadzam się z Sapkowskim, że adaptacje rzadko są lepsze od literackich pierwowzorów. Nie zgadzam się z Sapkowskim, który jako przykład podaje tu akurat "Lśnienie". Wgl, pan Sapkowski, przy całym ogromnym szacunku za "Wiedźmina", nie jest dla mnie autorytetem w tej kwestii. Może dlatego, że wg mnie "Wiedźmin" w porównaniu z "Pieśnią lodu i ognia" to tylko sprawnie napisana przygodówka. Ale mówię oczywiście za siebie. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 9
toxymorf

'Lśnienie' Kubricka to zwykły film o przemocy domowej, a elementy supernaturalne pełnią taką samą rolę co w Makbecie czy Hamlecie. Serio, to nie jest zbyt trudne do załapania.

ocenił(a) film na 5
Marenth

Myślę, że to właśnie zawarł King w swojej książce plus opowieść o alkoholizmie. Niestety, jak dla mnie Kubrick nie przekazał pomysłu SK w ciekawy sposób. Za dużo tu reżysera, za mało opowieści. W efekcie powstało dzieło spłycone, zimne i wyniosłe (IMHO ofc) - co jest chyba jednym z najbardziej paskudnych połączeń. Ale mam pewną satysfakcję, że założony przeze mnie temat wciąż żyje po 9 latach! :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones