PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 424 101
ocen
7,8 10 1 424101
8,5 48
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

... i to nie dlatego, że film jest zły, bo nie jest. Jest... w moim pojęciu niezły, choć nieco zawiły, gdy nie zna się książki. Jednak znając książkę, nie sposób ocenić go wyżej! Przecież to jest seria odstępstw, począwszy od linii czasu, przez dobór aktorki, która zagrała Wendy (dlaczego nikt jej nawet nie ufarbował włosów na blond..? Ot, taki szczegół, a jednak razi), aż po usunięcie tysiąca kluczowych scen i wstawienie tam własnych, kompletnie zmieniających klimat, pomysłów. Książka jest wybitna, bez wątpienia, w tym filmie zaś wybitnie dobrze gra Nicholson i praktycznie na tym kończą się jego plusy, gdy porównuje się film z książką, a tego nie da się uniknąć, prawda? Gdyby to dzieło było odrębnym tworem, pod innym tytułem to okej, jak najbardziej byłoby w porządku. Niestety... ktoś postanowił, że nazwie go ,,Lśnienie" i to był błąd. Wiem, że to kontrowersyjna ocena, ale wszystko różni się od pierwowzoru, a to już jest zbrodnia, której nie mogę zaakceptować. I zmienione zakończenie... hotel miało wysadzić powietrze... i siekiera, zamiast młota, w rękach Jacka... no i śmierć Halloranna... cóż, moc rozczarowań. Nadzieja serialowej w wersji Kinga z 1997 roku!

marti944

Ja ocenilam na 1 bo to skonczona klapa i nieporozumienie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones