PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 424 312
ocen
7,8 10 1 424312
8,6 50
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

Po kilku dobrych latach, tuż po przeczytaniu książki, postanowiłam ponownie obejrzeć "Lśnienie". Muszę powiedzieć, że film, który zebrał naprawdę dobre opinie, okazał się być największym zawodem. Ilość pominiętych (istotnych) kwestii jest zatrważający. Rozumiem, że powstał w 1980 roku, ale wycięcie słynnych zwierząt z żywopłotu, które odgrywały w książce ważną rolę, a zamiast nich postawienie labiryntu jest czystym nieporozumieniem. Bliźniaczki - fajny pomysł, jednak jest to osobna wizja reżysera, tak samo jak krew wylewająca się z windy, która zresztą miała być skrzypiąca i nieużywana za prośbą Wendy. Wizje Danniego w filmie zostały całkowicie pominięte. Wymazana została również chęć pisania o hotelu przez Jacka. Fakt, że jego stan zaczął pogarszać się głównie przy przesiadywaniu w piwnicy między innymi z białym dziennikiem, którego (cóż za zaskoczenie) również nie ma w filmie! Pokój 237 (w książce 217), który sam się otworzył przed Dannym? Nastawienie Hallorana do Dannego? Też pozostawia wiele do życzenia. Film trwa ponad 2 godziny, a jednak nie zostało ukazane początkowe sielankowe życie, następnie ostrzeżenia Tonnego przed białym dziennikiem i ojcem - tak naprawdę to w jaki sposób i przez co Jack w taki stan, nie zostało kompletnie ukazane. Jakby było tego mało jedna z najważniejszych gier autora "REDRUM" została całkowicie odsunięta na bok. W książce dzieciak od początku wiedział, że ten hotel przyniesie im nieszczęście i razem z czytelnikami rozmyślało się nad tym, co może "REDRUM". To że Wendy sprawdzała i zabezpieczała piece dosłownie mnie rozbawiła. Ilość niedopracowań, pominięć, niedociągnięć jest naprawdę niesamowita. Po tak dobrych opiniach spodziewałam się świetnej adaptacji. Gra aktorska jest na wysokim poziomie - muzyka i zdjęcia również, jednak obok oryginału to nie stało i na pewno nie powinno być nazywane po książce Stephena Kinga.

ocenił(a) film na 9
fleurprintemps

Bo to jest wersja dla tych co chcą zobaczyć dobry film. King specjalnie przygotował miniserial tym co wolą oglądać byle co, o ile to adaptacja książki. Masz tam wredne żywopłoty, Torrance'a z młotkiem, a nawet groźne węże wodne z zębami.
Brrr aż dostałem gęsiej skórki na samą myśl.

ocenił(a) film na 10
fleurprintemps

Ożywające żywopłoty to dla mnie taki śmieszny akcent w książce, który z filmu zrobiłby to samo. Labirynt koło hotelu to świetny pomysł Kubricka jako pokazanie błądzenia umysłu chorego człowieka - w książce nawiązuje do tego długi korytarz Panoramy ale mnie bardzo cieszy, że reżyser dodał swoją interpretację. Niektórych wizji Dannyego nie dało rady przenieść na ekran w sposób doslowny wiec z nich zrezygnowano. Przeczucia czekającego najgorszego pojawiają się w filmie kilkukrotnie. Film nie musi być w 100% jak książka i chwała za to! Ocena 2 to dla mnie niestety brak wiedzy na temat filmów jako całości. Ale cóż - trzeba to przełknąć i pójść dalej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones